Jakie cechy powinny spełniać fartuchy laboratoryjne?
Data dodania: 27-12-2022
Odzież laboratoryjna umożliwia rozpoznanie pracownika odpowiedzialnego za analizę moczu czy posiew materiału biologicznego. Ta zabezpiecza go przed wieloma szkodliwymi czynnikami, w tym substancjami chemicznymi dodawanymi do próbek czy pobrudzeniem ubrania upłynnionym agarem.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Jakie cechy powinny spełniać fartuchy laboratoryjne?
Niektóre zawody podlegają ścisłym regulacjom prawnym, w tym również z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy. Laboranci nie mogą wykonywać swoich obowiązków w zwykłych ubraniach, gdyż stwarza to potencjalne zagrożenie. Aby je zredukować, stosuje się odzież medyczną. Ta jednak musi charakteryzować się pewnymi właściwościami. Wykonana z nieodpowiednich materiałów może szybko ulec zniszczeniu. Jakie cechy powinny spełniać fartuchy laboratoryjne?Jakie cechy powinny spełniać fartuchy laboratoryjne?
Niektóre zawody podlegają ścisłym regulacjom prawnym, w tym również z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy. Laboranci nie mogą wykonywać swoich obowiązków w zwykłych ubraniach, gdyż stwarza to potencjalne zagrożenie. Aby je zredukować, stosuje się odzież medyczną. Ta jednak musi charakteryzować się pewnymi właściwościami. Wykonana z nieodpowiednich materiałów może szybko ulec zniszczeniu. Jakie cechy powinny spełniać fartuchy laboratoryjne?Dlaczego do pracy z materiałem biologicznym potrzebne są fartuchy laboratoryjne?
Praca z materiałem biologicznym ? plwocinami, krwią, moczem czy wymazem z dróg rodnych, jest niebezpieczna. W laboratorium wykorzystuje się także odczynniki chemiczne, część z nich wykazuje działanie toksyczne, a nawet żrące. Z tym problemem borykają się także aptekarze, którzy wybrane leki przygotowują na zamówienie. Odzież laboratoryjna stanowi dla nich zarówno środek ochrony osobistej, jak i rozwiązanie ograniczające rozprzestrzenianie potencjalnych patogenów.Czy studenci biologii i chemii muszą posiadać fartuchy medyczne?
Obowiązek noszenia ubrań roboczych spoczywa nie tylko na osobach, które zdobyły uprawnienia zawodowe. Także uczniowie technikum laboratoryjnego oraz studenci kierunków takich jak medycyna, chemia, biologia, biotechnologia, mikrobiologia, biochemia i farmacja muszą nosić specjalne fartuchy medyczne. Pozwalają one uniknąć wynoszenia na zewnątrz potencjalnych patogenów, w tym bakterii antybiotykoopornych i groźnych wirusów.Odzież laboratoryjna umożliwia rozpoznanie pracownika odpowiedzialnego za analizę moczu czy posiew materiału biologicznego. Ta zabezpiecza go przed wieloma szkodliwymi czynnikami, w tym substancjami chemicznymi dodawanymi do próbek czy pobrudzeniem ubrania upłynnionym agarem.
Fartuch laboratoryjny a rozporządzenie ministra zdrowia z 2005 roku
Ubrania robocze nie są dobrą wolą osób zatrudnionych w branży biologicznej, chemicznej, biotechnologicznej czy medycznej. Fartuch laboratoryjny musi nosić każdy, kto pracuje z materiałem biologicznym i/lub substancjami toksycznymi/żrącymi. Wynika to z rozporządzenia ministra zdrowia z 2005 roku. Wykazano, iż fartuchy medyczne zmniejszają ryzyko transmisji HIV, HCV, HBV i gruźlicy. Szyje się je z materiałów uprzednio poddanych wyjałowieniu. Ta procedura pozwala uniknąć wniesienia do laboratorium mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych i zanieczyszczenia badanych próbek. Ubrania laboratoryjne powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Odzież medyczna często jest poddawana praniu w wysokich temperaturach z użyciem środków dezynfekujących. Fartuch laboratoryjny powinien służyć jak najdłużej, dlatego nie zaleca się tkanin z tendencją do mechacenia i kurczenia. Te bowiem znacznie skracają czas jego eksploatacji.Czym powinny charakteryzować się fartuchy dla laborantów?
Fartuchy dla laborantów nie mogą ograniczać zakresu wykonywanych ruchów, w ich przypadku wygodę traktuje się w sposób priorytetowy. Odzież ochronna nie powinna przylegać do ciała. Zaleca się, aby ubrania medyczne były wykonane z tkanin oddychających takich jak bawełna, polipropylen czy włóknina SMS. W naszym sklepie internetowym znajdziesz fartuchy laboratoryjne polskiej marki M&C, które zostały uszyte z bawełny. Ta naturalna tkanina doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć z ciała, zapobiegając poceniu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Nasze fartuchy medyczne charakteryzują się stosunkowo wysoką gramaturą, czyli masą materiału przypadającą na jego metr kwadratowy. Przekłada się to na ich wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.Bawełniane fartuchy laboratoryjne marki M&C
Zdajemy sobie sprawę, że każdy laborant i student przygotowujący się do pracy w zawodzie chemika, biologa czy biotechnologa, potrzebuje ubrania roboczego skrojonego na miarę swoich potrzeb. Z tego względu przygotowaliśmy fartuchy laboratoryjne dla kobiet i mężczyzn w różnych rozmiarach. Niektóre z nich są zapinane na guziki, inne na zatrzaski. Uwzględniliśmy również potrzeby uczniów, którzy pragną zgłębiać sekrety nauk przyrodniczych. Z myślą o nich powstały fartuchy dziecięce M&C. Są one kolorowe i posiadają ciekawe wzory.Kiedy przydatne jest znakowanie fartuchów laboratoryjnych?
Niektóre firmy decydują się na znakowanie fartuchów laboratoryjnych, gdyż chcą w ten sposób promować własną markę i tworzyć poczucie wspólnoty. U nas nie tylko zamówisz tę odzież roboczą, ale też zamieścisz na niej własny motyw graficzny. Możemy także zaprojektować dla Ciebie logo lub udostępnić Ci narzędzie oparte na gotowych szablonach, w którym zrobisz to samodzielnie. Znakowanie odzieży roboczej przeprowadzamy z użyciem techniki flex/flock.Komentarze (0)
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog